Musa Qasımlı. İlham Əliyev və müstəqil Azərbaycanın ilkləri (2003-2024).
Qasımlı M.C. İlham Əliyev və müstəqil Azərbaycanın ilkləri (2003-2024). Bakı: “Parlaq İmzalar” nəşriyyatı, 2024. – 304 səh.
Monoqrafiyada mənbələr əsasında Prezident İlham Əliyevin müstəqil dövlətçilik baxışlarının formalaşmasına təsir edən amillər, 2003-2024-cü illərdə Azərbaycan milləti qarşısında dayanan başlıca vəzifələr, Azərbaycan tarixində yaratdığı ilklər, Azərbaycan Respublikasının BMT Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzv seçilməsi və ona sədrlik etməsi, etibarlı nəqliyyat-kommunikasiya və tranzit mərkəzinə çevrilməsi, türk dünyasına yeni dinamizmin gətirilməsi, Kosmik kluba üzv olması, “yumşaq gücdən” istifadə edilməsi, eks-prezidentlər haqqında qanunun qəbul edilməsi, Azərbaycanın dövlət suverenliyinin bütün ölkə ərazisində tam bərqərar edilməsi, Prezident İlham Əliyevin iş üslubu və digər məsələlər araşdırılmışdır. Kitab elm adamları və siyasətçilər üçün nəzərdə tutulmuşdur.

Гасымлы М. Ильхам Алиев и первые свершения независимого Азербайджана (2003-2024)
Гасымлы М. Дж. Ильхам Алиев и первые свершения независимого Азербайджана (2003-2024). Баку: Издательство “Parlaq İmzalar”, 2024. – 304 с.
В монографии на основе источников исследованы факторы, влияющие на формирование взглядов Президента Ильхама Алиева на независимую государственность, основные задачи, стоящие перед азербайджанской нацией в 2003-2024 годах, первые свершения в истории Азербайджана, избрание Азербайджанской Республики в качестве непостоянного члена Совета Безопасности ООН и его председательства, превращение в надежного транспортно-коммуникационного и транзитного центра, привнесение нового динамизма в тюркский мир, становление членом Космического клуба, использование «мягкой силы», принятие закона об экс-президентах, полное установление государственного суверенитета Азербайджана на всей территории страны, стиль работы Президента Ильхама Алиева и другие вопросы. Книга предназначена для ученых и политиков.